Fretka jest udomowioną odmianą tchórza zwyczajnego lub stepowego, zalicza się do rodziny drapieżników łasicowatych niewielkich rozmiarów. Aktualnie jest cennym zwierzęciem futerkowym, jak i pełni role zwierzaka domowego. Dawniej była wykorzystywana do tępienia myszy w gospodarstwach zanim sławy w tej dziedzinie nabrały koty. Fretka była używana także przez myśliwych podczas polowań na króliki.
Najpierw fretka znajdowała króliczą norę wchodziła do niej, a myśliwy zastawiał wyloty nory sieciami. Fretka goniła królika, ten uciekając wpadał do sieci, ta go dusiła i myśliwy mógł zakończyć swoje polowanie. Ale co zabawne, to łasicowate zwierze trzeba było natychmiast złapać gdy wystawiło swój ryjek z nory, ponieważ w przeciwnym razie wracało ono do jamy i układało się do błogiego snu i myśliwy mógł już zapomnieć o kolejnych łowach.
Samica fretki może mieć w jednym miocie około 8 młodych. Jej ciąża trwa mniej więcej 42 dni, natomiast wydawać potomstwo może co najwyżej dwa razy w roku, ponieważ jest to bardzo wyczerpujący dla niej proces. Samiec jest zawsze większy od przedstawicielki płci przeciwnej. Przeciętna długość ciała fretek z ogonem to 40-70cm, natomiast ich waga oscyluje w granicach 1,2-2,5kg. Średnia długość życia fretki wynosi około 10-12 lat. Zwierze te wymaga odpowiedniego właściciela, ponieważ nie każdy toleruje zwierzęta bardzo ruchliwe, nieokiełznane i trudne do ułożenia. Należy mu poświęcać dużą dawkę zainteresowania jak i rozrywki czy zabawy. Jego temperament jest bardzo silny, osobowość nieustraszona i bez jakichkolwiek zahamowań, fretki są zdolne do szybkich i nie prowokowanych podduszeń innej zwierzyny.
Jedną z wad a może i zalet jest specyficzny zapach fretki, który staje się bardziej intensywny podczas rui. Często zdarza się, że fretki w sytuacji lękowej i zagrożenia wydzielają z siebie nieprzyjemne gazy, które mają służyć odstraszeniu napastnika. Fretki zaliczane są do grupy zwierząt domowych mogących podróżować z paszportami po krajach Unii Europejskiej.