Szynszyla to gryzoń pochodzący z Ameryki Południowej. Może występować w futerku koloru szarego, białego i czarnego. Szynszyle mają charakterystyczny wygląd, który podkreślają duże uszy i małe, czarne oczka. Ich ogon podobny jest do ogona wiewiórki, co wyraźnie rzuca się w oczy. Głównie z tego względu wydają się zwierzakami atrakcyjnymi i wyjątkowymi. Szynszyle są zwinne i bardzo ruchliwe. Nie jest łatwo sprawować opiekę nad tymi zwierzątkami. Żyją dość długo, bo od 15 do 20 lat.
Szynszyle są zwierzątkami roślinożernymi. Zjadają wysuszony pokarm. Należy tylko pamiętać, aby był przede wszystkim zróżnicowany i wysokiej jakości. Szynszyle trzeba karmić raz dziennie i to o tej samej porze. Karmiąc szynszyle można podawać im pokarmy sypkie. Wybór w sklepach zoologicznych jest niezwykle duży. Ważne jest tylko, aby pokarm ten był dedykowany dla szynszyli, gdyż uniwersalne pokarmy, albo przeznaczone dla innych zwierząt, mogą okazać się trujące dla szynszyli. Poza sypkim pokarmem, w grę wchodzą na pewno rodzynki, migdały, marchewka, pietruszka, jabłka, chrupki kukurydziane, słonecznik, orzechy, zioła, banany i inne przysmaki. Wszystkie wymienione produkty powinny być przed podaniem solidnie wysuszone. Świeże mogą zaszkodzić zwierzakom.
Doskonałym uzupełnieniem dla diety szynszyli będą zioła. Trzeba jedynie pamiętać o zachowaniu stosownych proporcji. Szynszyle muszą mieć dostęp do wody. Warto zamontować odpowiednio duże poidełko. Nie można podawać jej z kranu. Musi to być woda przegotowana, mineralna, albo zakupiona w sklepie zoologicznym. Warto także dostarczać zwierzakom stosowne witaminy w postaci kropelek wpuszczanych do wody. Trzeba również pamiętać o tym, że małe szynszyle lubią ścierać zęby, które mu rosną. W tym celu należy podawać gałązki lub patyczki drzew owocowych. Mogą to być gałązki brzozy, grabu, gruszy, jabłoni, leszczyny, lipy czy wierzby.
Pielęgnacja szynszyli
Szynszyle może i są pięknymi zwierzątkami, ale za to wymagającymi. Klatkę szynszyli trzeba czyścić raz w tygodniu. Po umyciu należy solidnie osuszyć klatkę i uzupełnić trocinami. Dobrze jest przy tym wyparzyć miseczki i poidełka. Szynszyle uwielbiają kąpać się w suchym piasku. Warto stworzyć im specjalny pojemnik, w którym będą mogły zażywać tej przyjemności. W tym celu może posłużyć na przykład akwarium, wypełnione odpowiednią ilością przystosowanego do tego celu piasku. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że szynszyle po takiej kąpieli będą piasek roznosić po całym pokoju. Dlatego warto im udostępniać go w godzinach wieczornych, kiedy szynszyle zaraz po tym trafią do klatki.
Oswajanie szynszyli
Szynszyle, aby się przyzwyczaić do obecności człowieka, potrzebują trochę czasu. Na pewno w momencie, kiedy trafią do nowego domu, będą trochę niespokojne. Z czasem jednak zaczną wędrować wokół klatki i oddalać się od niej, przechadzając się po całym pokoju. Aby nawiązać kontakt ze zwierzątkami, warto podawać im pokarm z ręki. Na początku nie będzie to łatwe, ale skuteczne w perspektywie dłuższego horyzontu czasu. Proces oswajania musi również nastąpić w sytuacji, kiedy ktoś decyduje się na dwie szynszyle. Warto w pierwszej kolejności puścić je wolno po pokoju, tak by sprawdzić jak będą się zachowywać. Mogą się gryźć, dlatego należy na to uważać. A wpuszczenie ich do wspólnej klatki mogłoby być naprawdę niebezpieczne. Dlatego zdecydowanie lepiej sprawdzić ich reakcję przed wspólnym zamieszkaniem w jednym domku.
Szynszylom nie podaje się rodzynek, ani zwykłych karm ze sklepów zoologicznych.