Kot Birmański – cena, charakter, opis

Wielu ludzi chcący posiadać jakieś zwierze decyduje się na rasowego czworonoga, pochodzącego z profesjonalnej hodowli, mającego rodowód oraz posiadającego szereg zaświadczeń weterynaryjnych. Na tego rodzaju kwestie zwracają baczną uwagę szczególnie miłośnicy kotów. Dla przykładu, bardzo dużą popularnością cieszą się dzisiaj birmańskie koty uchodzące w dawniejszych czasach za święte. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zwierzęta te były traktowane z niezwykłą czcią, chociaż dziś udowodniono, że pochodzenie tej rasy jest raczej świeckie i z boskimi przodkami nie ma zbyt wiele wspólnego. Tak naprawdę, koty te są związane z francuskim programem hodowlanym, w którym skrzyżowano europejskie koty krótkowłose, syjamy oraz persy.



Ta niezwykła legenda o świątynnym statusie tych zwierząt została wymyślona przez profesjonalnych hodowców, żeby kilkukrotnie zwiększyć zyski ze sprzedaży, rosnącej wskutek zainteresowania ludzi niezwykłą historią pupili. W rzeczywistości rasa ta jest bardzo dobrze zaplanowana pod względem naukowym, a na poły religijna opowieść nie ma wiele wspólnego z prawdą. Hodowcy przyłożyli wiele uwagi do tego, aby krzyżowanie zwierząt przebiegało ściśle wedle zasad genetyki i dziedziczenia. Nie przełożyło się to jednak na pozytywne rezultaty w hodowli, ponieważ wskutek nadmiernego z dbania o czystość rasy, ludzie uciekali się niejednokrotnie do krzyżowania ze sobą osobników spokrewnionych. Wynikało to z faktu, iż w Europie z powodu pilnowania tak zwanej „czystej krwi” istniało zaledwie kilkanaście linii hodowlanych kotów birmańskich.

Efektem rezygnacji z krzyżowania tych zwierząt z innymi rasami kotów były liczne schorzenia mające często podłoże genetyczne, takie jak zwiększona podatność na choroby, karłowacenie oraz zmniejszanie się liczby młodych w jednym miocie. O obliczu tych faktów, nikogo nie powinien dziwić fakt, iż niedługo po wyhodowaniu rasy, koty birmańskie stały się pupilami salonowymi, posiadającym wysoki status wśród zwierząt domowych. Z zagrożenia dla hodowli tych kotów pierwsi zdali sobie sprawę Anglicy oraz Holendrzy, którzy niedługo po zauważeniu groźby wyginięcia tych czworonogów zaczęli krzyżować je z persami o kolorowych oznakach. Potomstwo zrodzone z takich krzyżówek stało się dorodniejsze i silniejsze, a dodatkowo wzbogaciło dość ubogą dotychczas gamę kolorów umaszczenia rasy.



W powstaniu nowych odmian miały również swój udział angielskie persy srebrzyste tabby oraz europejskie kocury krótkowłose z rudymi pręgami. Jednak mimo wprowadzenia nowych ras w hodowli, współczesny kot birmański spełnia założenia pierwotnych hodowców. Jest muskularny, silny, półdługo włosy i posiada jedwabiste futro z białymi oznakami na końcu łapek. Jego głowa ma kształt trójkąta równoramiennego z zaokrąglonymi kątami. Dodatkowo, jej długość jest większa niż szerokość. Idealne proporcje pyszczka wynoszą 5:4. Lekko wypukłe czoło tego zwierzątka staje się przed uszami płaskie, policzki są zaokrąglone, a podbródek wyraźnie zaznaczony. Nos kota jest zazwyczaj średniej długości, równomiernie szeroki, ale u nasady odrobinę wklęsły. Zaokrąglone na wierzchołkach małżowiny uszne są stosunkowo długie, rozwarte u nasady i osadzone dość wysoko. Oczy kota birmańskiego zawsze są okrągłe, szeroko otwarte, ciemnoniebieskie, o tak zwanym “orientalnym spojrzeniu”.



Największą ozdobę tego pupila stanowi oczywiście puszysty, niezbyt długi ogon, zagięty ku przodowi oraz sięgający zaledwie przed łopatki. Odpowiednie do ogona półdługie albo długie futerko na piersi i brzuchu jest dłuższe niż na grzbiecie. Wymiary te mają decydujące znaczenie w przypadku osobników wystawianych w konkursach oraz tych, które przeznaczane są na pary rozrodcze w profesjonalnych hodowlach. tylko zwierzeta najbliższe ideału są bowiem w stanie zdobyć wysoką notę oraz zaszczytne miejsce na podium albo przekazywać pulę genetyczną dla kolejnnych pokoleń kociaków. Poza tym, każdy kot birmański musi mieć na szyi kołnierz i “portki” na tylnych kończynach. Podobnie, obramowanie oczu oraz warg musi być utrzymane w jednolitym kolorze stosownym do koloru oznak. Oznaki są bowiem cechami rozpoznawczymi kotów birmańskich. Hodowcy przywiązują obecnie ogromną uwagę do wyglądu swoich małych podopiecznych, gdyż rasa ta jest często wystawiana w różnego rodzaju konkursach, a każda skaza na futerku skutkuje punktami ujemnymi w rankingu.

Jednak trzeba przyznać, że każdy przedstawiciel tego gatunku, bez względu na swoją rasę czy umaszczenie jest dostojny i piękny. Każdy miłośnik kotów zgodzi się również, że koty birmańskie – chociaż są zwierzętami kanapowymi – mogą być doskonałymi towarzyszami codziennego życia i obdarzają swoich właścicieli szczerą, kocią miłością. Nie można też odmówić im taktu, ponieważ przywiązując się do jednego człowieka, nie zapominają jednocześnie o reszcie domowników. Dobrze zachowują się także w stosunku do innych zwierząt, które mieszkają z nimi pod jednym dachem. Nie sprawiają też żadnych kłopotów podczas zabawy z małymi dziećmi. Cierpliwie znoszą ich głośne krzyki, szarpanie albo niedelikatne głaskanie i ściskanie. Poza tym, każdy birman ma inny charakter i temperament. Zdarzają się więc osobniki, które lubią ruch, przede wszystkim bieganie, skakanie oraz wspinanie się. Z tego powodu kwiaty, parapety, meble, firanki albo zasłony w pokojach mogą stać się placem zabaw tych kotów. Warto również wiedzieć, że koty birmańskie są niezwykłymi czyściochami. Nie tylko dbają codziennie o pielęgnację swojego futra, ale także zwracają uwagę na czystość swoich miseczek z jedzeniem i piciem oraz piasku w kuwecie. Na koniec wreszcie, birmany to zwierzęta dla ludzi mających dużo wolnego czasu, ponieważ podobnie jak dzieci, potrzebują ogromnej uwagi swojego opiekuna.


Tematy na forum dyskusyjnym:

Kot birmański hodowlaHodowla świętego kota birmańskiego nie powinna Ci przysparzać dużych trudności. Jego sierść jest krótka i miękka, a to oznacza, że…

Święty kot birmańskiHoduję świętego kota birmańskiego, dlatego chętnie podzielę się spostrzeżeniami. Na pewno jest to kot energiczny i przyjazny. Ma urok i…

Kot birmański cena – Chętnie Ci odpowiem na pytanie, jaka jest cena kota birmańskiego. Z tego co wiem, wszystko zależy od hodowli. Jednak średnio cena za kociaka…

Kot birmański charakterKot norweski leśny jest łagodny i przyjazny. Lubi być członkiem rodziny, ale jednocześnie nie wymaga stałej uwagi i pieszczot. Jest…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *