Kot syberyjski – charakter, hodowla

Wielu ludzi znających historię powszechną doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromny wpływ mają wydarzenia historyczne na kolejne narody, poszczególne pokolenia czy nawet pojedyncze jednostki. Jednak dzieje świata i koleje losu państw oddziałują także na zwierzęta. Przykładem są koty syberyjskie. Rasa ta pojawiła się w naszym kraju dopiero po uwolnieniu się Polski spod zwierzchnictwa rosyjskiego. Wraz ze zmianą polityki międzynarodowej po obaleniu komunizmu, w naszym kraju otwarto granice. Ludzie zaczęli się swobodnie przemieszczać, zaczęto prowadzić naukowe badania zakrojone na szeroką skalę, a hodowcy zwierząt nabywali wiedzę merytoryczną i doświadczenie, dzięki czemu pojawiło się w naszej ojczyźnie wiele nieznanych dotąd ras. Jedne przywożono z zagranicznych hodowli, inne spotykano w lasach sąsiadujących z nami krajów.



Po upadku komunizmu Polacy napotkali w rosyjskich wsiach piękną i całkowicie naturalną rasę kotów półdługowłosych. Rasa ta była, jak mawiano, nietknięta dłonią europejskich hodowców. Wywodziła się całkowicie z pokoleń dzikich kotów błąkających się po zimnych lasach Syberii i żaden z ludzi nie miał udziału w selekcjonowaniu osobników o pożądanym łańcuchu genetycznym. Dzisiejsi przedstawiciele tej rasy swoim interesującym oraz nieprzeciętnym wyglądem nawiązują zatem do wyglądu nieudomowionych, syberyjskich kotów leśnych. Swoim fenotypem dzisiejszy kot syberyjski przypomina nieco norweskie koty leśne oraz amerykańskie MaineCoon. W Polsce hodowla tych zwierząt rozpoczęła się około roku tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego. W tym samym czasie rasa ta pojawiła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, kiedy to na nowy kontynent przywieźli je rosyjscy emigranci z Moskwy i St. Petersburga szukający a Stanach lepszego życia albo uciekający przed tamtejszymi władzami.

Bardzo zadziwiającą ciekawostką dotyczącą kotów syberyjskich i ich pojawienia się w Ameryce jest fakt, iż podczas wyjazdu z Moskwy kotki posiadały zaświadczenia weterynaryjne wystawione na ptaki, z ręcznie napisaną notatką, że z państwa wywiezione zostaną koty. Jeśli chodzi o zachwycający wygląd tych pupili, można powiedzieć, iż są to koty muskularne, dobrze zbudowane i silne, jednak nieco mniejsze rozmiarami od swoich amerykańskich krewniaków. Duże rozbieżności w wymiarach można zauważyć między poszczególnymi przedstawicielami płci zwierzaków, bowiem kocury znacznie przewyższają rozmiarami kotki tej rasy. Co ciekawe, ostateczne rozmiary czworonogi te osiągają powoli, czasem nawet dopiero po pięciu latach rozwoju. Najczęściej, waga kotek dochodzi do 3 kilogramów, kocurów zaś do 4 ewentualnie 5, ale zdarzają się okazy osiągające aż 7 czy 8 kilogramów.



Ciało tych zwierząt jest lekko wydłużone, mocnej budowy z dużymi łapami i charakterystycznymi kępkami włosów między palcami. Głowa jest zawsze okrągława z wydatnymi policzkami oraz mocno zarysowanymi kośćmi policzkowymi i zaokrągloną szczęką. Ponadto, koty te posiadają długi i lekko wypukły u nasady nosek. Z kolei duże i owalne oczy Sybiraków są delikatnie skośne i dość szeroko rozstawione. Mogą przybierać jednolitą barwę, głównie zieloną albo bursztynową. Pochylone do przodu, wypukłe oraz szeroko rozstawione uszy są raczej średniej wielkości. Posiadają zaokrąglone wierzchołki. Często też są ozdobione pędzelkami dłuższych włosów na końcach. Futro kotów syberyjskich jest podobne, jak u innych przedstawicieli ras leśnych. Zazwyczaj półdługie włosy okrywowe są mocne i lekko przylegają do ciała zwierzęcia, zaś podszycie jest gęste i miękkie.

Łatwo się domyślić, że tego typu futerko doskonale sprawdza się w zimnym i nieprzyjaznym klimacie. Jednak najbardziej typową cechą wyglądu tej rasy włochate “portki” na tylnych łapach, obfity “śliniak” na piersi oraz gęsty i długi ogon. Idąc dalej tym tropem, wywnioskować można, że na karku i barkach futro może być trochę krótsze niż na reszcie części ciała kotka. Najczęściej czworonogi te spotyka się w naturalnym ubarwieniu agouti we wszystkich odmianach pręgowania. Są to odmiany w kolorach czarnym, rudym, niebieskim, kremowym, srebrzystym itp., czasem z domieszką bieli. Co istotne, żaden kot tej rasy nie może posiadać umaszczenia charakterystycznego dla kotów z oznaczeniami. W związku z tym hodowcy nie dopuszczają krzyżowania kotów syberyjskich z jakimikolwiek innymi rasami. Można więc powiedzieć, że są to zwierzęta czystej krwi.



Całość wygląda zachęcająco szczególnie dla dzieci, które kochają koty syberyjskie właśnie za wygląd przypominający pluszową maskotkę, którą można do woli głaskać i tulić. Warto dodać, iż już w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym pierwszym roku kota syberyjskiego zarejestrowano jako nową, eksperymentalną i nieznaną szerzej rasę zwierząt. Pierwszą organizacją, która dopuściła te koty za pełnoprawną rasę, a więc dopuściła do wystaw i konkursów, była amerykańska TICA. Jeśli chodzi o charakter, koty te są niezwykle rodzinne. Uwielbiają zarówno towarzystwo dorosłych i dzieci, jak również innych zwierząt. Mają ogromne pokłady cierpliwości, dlatego nie mają kłopotów z zachowaniem podczas zabawy z małymi dziećmi albo małymi czworonogami. Syberyjczyki nie lubią jednak zostawać same w domu. Są z natury grzeczne i ułożone, dlatego nie niszczą wyposażenia mieszkania oraz nie zanieczyszczają naszych pokoi, ale bez towarzystwa czują się osamotnione i mogą stać się markotne albo osowiałe.


Tematy na forum dyskusyjnym:

Kot syberyjski białyWszystkie badania, również te przeprowadzone przez niezależnych hodowców z USA, potwierdzają, że sierść kota syberyjskiego białego zawiera…

Kot syberyjski czarnyMały kot syberyjski czarny jest dość wymagający i to tak naprawdę hodowca powinien cię poinformować co mu podawać. Ważne jest to, żeby przyzwyczaić…

Kot syberyjski rudyGeneralnie tracenie sierści przez kota syberyjskiego rudego jest procesem naturalnym, szczególnie można to zaobserwować na wiosnę, jednak…

Kot syberyjski niebieskiTe niebieskie koty syberyjskie tak mają, mój też tego nie lubi. Staje się nawet dość agresywny, gdy sięgam po szczotkę. Próbuję poradzić sobie czesząc go gdy…

Koty syberyjskie cenaCena kota zależy od tego z jakiej hodowli pochodzą. Poza tym koty syberyjskie bez rodowodu są czasem o połowę tańsze, a nie wszyscy przecież chcą…

Koty syberyjskie charakterMój też jest dość temperamenty… i chyba te koty tak mają. Ich charakter jest trudny z jednej strony miłe i towarzyskie, z drugiej uparte i obrażalskie…

Kot syberyjski oddamTrudno powiedzieć, zdarza się, ludzie oddają koty z różnych powodów. Kot syberyjski to bardzo piękne zwierzę, wiec trudno uwierzyć, że…

Kot syberyjski hodowlaTak naprawdę, że wystarczy, ze wpiszesz w wyszukiwarki hasło koty syberyjski czy hodowla kotów syberyjskich i znajdziesz mnóstwo ofertę, ale…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *