Kot brytyjski długowłosy, krótkowłosy

Współczesne koty posiadają najróżniejsze rasy i odmiany. Jedne pochodzą od zwyczajnych kotów dachowych, inne są krzyżowane z przedstawicielami znanych od dawien dawna ras, zaś jeszcze inne posiadają w swych drzewach genealogicznych prawdziwe koty dzikie. Hodowcy od zarania dziejów starają się wzbogacić kolorystykę umaszczenia poszczególnych osobników, wyeliminować przykre choroby i dolegliwości, wydobyć z kotów najlepsze i najbardziej reprezentatywne cechy wyglądu i charakteru. Dodatkowo, ludzie szukają także odmienności, a więc nowych i nieznanych jeszcze ras tych przemiłych pupili. Dość wyraźne różnice w stosunku do innych ras posiadają koty brytyjskie, które występują zarówno w odmianie krótkowłosej, jak też długowłosej. Koty krótkowłose są obecnie najbardziej oryginalną oraz zdecydowanie najpopularniejszą rasą w Anglii, jednak nie zawsze tak było.



W latach czterdziestych dwudziestego wieku, w wyniku zawirowań wojennych, ta wysoko ceniona dzisiaj rasa była praktycznie na wymarciu. Ciągłe bombardowania strategicznych metropolii angielskich, rosnące zagrożenia ze strony innych dzikich zwierząt spowodowane brakiem pożywienia, a także bestialskich ludzi zabijających zwierzęta sprawiły, że koty brytyjskie spotykane były nielicznie nie tylko w rodzinnym kraju, z którego pochodzą, ale też w innych państwach europejskich. W związku z tym, prawdą jest powiedzenie, że gdyby nie ogromny upór oraz duży zapał hodowców, zwierzęta, o których mowa, nieodwracalnie zniknęłyby z naszego globu. Samo powstanie tej rasy jest stosunkowo proste, jednak warto przyjrzeć się tej historii nieco bliżej.

Mianowicie, zanim wybuchnęła druga wojna światowa, z miotów urodzonych kotków domowych o różnych rasach zaczęto selekcjonować osobniki odpowiadające z góry ustalonym wzorcom rasowym kotów kartuskich. Selekcja ta odbywała się na potrzeby późniejszych krzyżówek z persami. Wszystkie te zabiegi razem miały jeden cel. Otóż, hodowcy mieli w zamiarze ustalić poszczególne cechy rasy brytyjskiego kota krótkowłosego. Po wojnie, w talach pięćdziesiątych dwudziestego wieku ponownie podjęto program hodowlany, jednak wzbogacono go o liczniejsze krzyżówki z persami, żeby osobniki, które się urodzą posiadały dłuższe, gęstsze oraz mocniejsze futro. Z początku bardzo dbano o to, aby kotów nie krzyżować z czystymi przedstawicielami rasy kartuskiej, jednak dzisiaj się tej zasady nie przestrzega, w związku z czym ani nomenklatura, ani wzór rasy nie jest dokładnie i ostatecznie ustalony.



Nowicjusz i laik w dziedzinie hodowli kotów może mieć więc niemały kłopot z rozróżnieniem poszczególnych zwierząt. Warto jednak wiedzieć, że brytyjski kot krótkowłosy jest duży, mocny i muskularny. Posiada krępą, zwartą budowę ciała oraz silną klatkę piersiową. Kończyny ma krótkie, solidne, z grubymi i okrągłymi łapkami. Jego ogon zazwyczaj jest krótki i gruby, a na końcu nieco zaokrąglony. Z kolei jego głowa jest okrągła i szeroka, osadzona na silnej, krótkiej szyi. Króciutki, szeroki i prosty nos posiada małe zagłębienie u nasady. Uszy są krótkie i szeroko otwarte, a oczy duże, okrągłe i daleko rozstawione. Koty krótkowłose mają sierść gęstą, nie przylegającą ściśle do ciała, wręcz pluszową. Niezmiernie istotne jest, aby kolor futra był jednakowy od końców do nasady. Odmiany długowłose wywodzą się od brytyjskich kotów krótkowłosych.

Rodzą się czasami w miotach krótkowłosych, jeśli gen długiego włosa niesie jednocześnie oboje rodziców. Poza tym, odmiana powstała, kiedy po wojnie Anglicy zdecydowali się krzyżować te koty z persami. Jak powszechnie wiadomo, persy posiadają długa i piękną sierść, a więc to osobniki tej rasy przekazały Brytyjczykom gen odpowiedzialny za długie futro. Z uwagi na niezwykle atrakcyjny wygląd, dostojność oraz arystokratyczne usposobienie, koty brytyjskie często zdobią wybiegi międzynarodowych konkursów oraz międzypaństwowych wystaw. Niejednokrotnie zdobywają wysokie noty, nagrody i odznaczenia. Ze względu na to, iż wzór rasy nie jest ostatecznie ustalony, na polu tym istnieje ogromna konkurencja i nigdy nie jest wiadomo do końca, który kot ma największe szanse na wygraną w swojej kategorii. To właśnie z tego powodu wystawy tych zwierząt są tak emocjonujące.



Warto jednak mieć na uwadze pewien paradoks. Otóż, mimo tego, ze koty długowłose coraz częściej są hodowane przez doświadczone osoby, a także wystawiane w różnego rodzaju konkursach, wiele związków kotów na całym świecie nie chce uznać tej rasy jako odrębną. Zabiegi o włączenie Brytyjczyków w poczet zwierząt rasowych trwa już od wielu lat. Obecnie istnieje kilkanaście związków, które przyznały tym zwierzętom należny im status, stąd ich obecność na wystawach. Jednak spekulacje dotyczące słuszności tego kroku trwają do dziś. W naszym kraju rodzinnym brytyjskie koty długowłose można oglądać na wystawach WCF, jednak zawsze występują one w innej klasie wystawowej. Miłośnicy tej rasy nie zrażają się jednak i na całym świecie (nie tylko w krajach europejskich, ale też na innych kontynentach) powstają coraz to nowsze, profesjonalne hodowle, które nie tylko dbają o zachowanie tej rasy, ale także starają się jak najbardziej wydobyć jej cechy charakterystyczne oraz wdrążyć w poczet uznanych kotów rasowych.


Tematy na forum dyskusyjnym:

Kot brytyjski krótkowłosyPodoba mi się kot brytyjski krótkowłosy. Potrzebuje tylko niskich kosztów utrzymania. Okazyjnie zaleca się pielęgnację, aby…

Kot brytyjski cenaTak, mniej więcej wiem, jaka jest cena kota brytyjskiego. Z tego co się orientuję, to kształtuje się ona 1000-2500 zł. Wszystko zależy od…

Kot brytyjski liliowyTak, bardzo podobają mi się koty brytyjskie. Najczęściej występują w następujących kolorach: niebieski, brązowy, kremowy, czerwony…

Kot brytyjski oddamNiestety muszę oddać mojego kota brytyjskiego. Zmusiła mnie do tego sytuacja osobista. Szukam tylko sprawdzonego hodowcy. Najlepiej…

Kot brytyjski długowłosyTak, chętnie napiszę ci o kocie brytyjskim długowłosym. Trzeba dbać o właściwą pielęgnację, aby jego sierść była piękna. Oprócz tego…

Kot brytyjski niebieskiTak, spotkałam się już kiedyś z tą odmianą kotów. Koty brytyjskie mogą występować w różnych kolorach. Kot brytyjski niebieski…

Ile żyje kot brytyjskiTak, ostatnio czytałam o tym Internecie. Mi też się podoba kot brytyjski. Już Ci odpowiem, ile żyje kot brytyjski. Średnio jest to…

Kot brytyjski rudyTak, spotkałam już kiedyś kota brytyjskiego rudego. Warto pamiętać, że ten kociak może występować w różnych odmianach. Popularne…

Kot brytyjski pręgowanyKot brytyjski może występować w różnych odmianach. Szczególnie popularne są błękitne i liliowe, ponieważ są najbardziej charakterystyczny…

Kot brytyjski zwisłouchyMam nawet od kilku lat tego kota. Uważam, że szkocki, a nie brytyjski zwisłouchy jest bardzo uroczy . Warto wybrać takiego, który…

Kot brytyjski wagaTak, już Ci mówię, jaka jest waga kota brytyjskiego. Zdrowy kot waży 4-8 kg. Wyróżnia się krępym tułowiem. Jest też muskularny i zwarty…

Kot brytyjski szaryBardzo podoba mi się kot brytyjski szary i chętnie opowiem Ci więcej o tej rasie. Jak zapewne już wiesz, może być krótkowłosy lub…

Kot brytyjski kremowyJa mam kota brytyjskiego kremowego długowłosego, dlatego chętnie Ci o nim opowiem. Lubi być cicho. Dlatego nie musimy się obawiać…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *