Ciekawostki dotyczące koszatniczek

Już od parunastu lat w naszych mieszkaniach pojawia się mały gryzoń pochodzący z Chile – Koszatniczka. Zdobywa nie tylko nasze mieszkania ale i nasze serca. Każdy właściciel tego gryzonia powie, że samą radością jest patrzeć na swojego małego przyjaciela jak się świetnie bawi. Jednak co wiemy o tym stworzeniu, który tak się wkradł do naszych serc.

Gryzoń ten jest zwierzęciem stadnym, jego stada liczą od kilkudziesięciu do kilkuset osobników. Lubią się bawić ze swoimi pobratymcami, w niewoli potrafią zaakceptować człowieka jako członka swojego stada, jednak trzeba pamiętać, że nie lubi samotności, opuszczona szybko popada w depresję. Jest to gryzoń, a więc stworzenie roślinożerne. W naturze zjada trawę, liście, nasiona oraz korę odpowiednich drzew. W niewoli musi otrzymywać odpowiednią karmę, podanie jej karmy przeznaczonej dla innego gryzonia może spowodować, że zachoruje na cukrzycę.Jest to zwierzę bardzo ruchliwe. Potrzebuje biegać, bawić się, do snu potrzebuje zaledwie 20 minut jednorazowo, po czym znowu jest gotowa do zabawy i ruchu. Dlatego jeśli chcemy mieć takiego pupila, warto zakupić pomieszczenie, które zapewni mu dostateczną ilość ruchu. Najlepsza jest klatka metalowa, z wieloma poziomami, gdzie Koszatniczka będzie mogła się spinać, biegać skakać, dobrze jest, gdy klatka jest wyposażona w karuzelę oraz patyki, po których będzie mogła się wspinać i na których będzie mogła ścierać swoje zęby.

Koszatniczka w naturze nie bierze kąpieli wodnej ale jak podobne jej szynszyle potrzebuje kąpieli pyłowej, która usuwa z sierści brud, przetłuszczenia oraz pasożyty. Koszatniczki szybko się przywiązują do człowieka, potrafią rozpoznać go i wydają szereg dźwięków na jego widok, lubią zabawę z człowiekiem, jednak trzeba pamiętać, żeby pod żadnym pozorem, nigdy nie brać koszatniczki za ogon. Podobnie jak jaszczurki potrafi odrzucić końcówkę ogona, jednak ten jej nigdy nie odrasta. Koszatniczka uwielbia spacery po naszym domu, jednak trzeba wcześniej pamiętać by zabezpieczyć wszelkie dziury, kable, przewody i mieć nad nią wtedy nadzór.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *