Pies Yorkshire Terrier – cena, hodowla

Pies jest podobno najlepszym przyjacielem człowieka. Yorkshire Terrier to rasa, która idealnie nadaje się na towarzysza. Patrząc na urocze psie mordki, trudno uwierzyć, że rasa ta w dziewiętnastym wieku miała za zadanie polowanie na króliki i tępienie szczurów. Yorki pochodzą z Wielkiej Brytanii i cechują się energicznością. Są to psiaki bardzo aktywne, które uwielbiają się bawić. Jest to rasa towarzyska, która przywiązuje się do właścicieli. Ponadto lubią towarzystwo ludzi i nie są agresywne. Można zatem śmiało kupić Yorka dziecku, które marzy o posiadaniu psiaka. Wygląd tej rasy jest doskonale znany każdemu, to orientuje się w psich wystawach. Yorki są małymi, lecz mimo to silnymi, zwierzętami. Ważą zaledwie kilka kilogramów a ich wysokość wynosi niewiele ponad dwadzieścia centymetrów. Poleca się je nie tylko dla osób mieszkających w domach jednorodzinnych, ale także dla wynajmujących małe mieszkania.

Pies yorkshire terrier – Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Pies poradzi sobie z nadmiarem energii poprzez bieganie po wszystkich pomieszczeniach. Charakterystyczną cechą psiaków tej rasy jest posiadanie włosów. Dla osób uczulonych na sierść York jest doskonałym rozwiązaniem. Mamy bowiem pewność, że pokrycie jego ciała nie wywoła u nas reakcji alergicznej. Posiadanie włosów przez naszego pupila wymaga od nas sporej cierpliwości i systematyczności w ich pielęgnacji. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, czy włosy nie wpadają psiakowi do oczu. Może to bowiem powodować zapalenie spojówek. Dlatego często widzimy Yorka z upiętą kokardą na czubku głowy. Ponadto włosy wymagają szczotkowania po każdym spacerze. Aktywne psiaki zazwyczaj przynoszą z przechadzki wszelkiego rodzaju rośliny i zabrudzenia, które przyczepiły się do długich włosów. Potrzebują dużo ruchu, więc wyjściom zazwyczaj towarzyszy bieganie po różnych zakamarkach. Pamiętajmy o wycinaniu włosków wyrastających między psimi palcami.

Dbałość o kondycję psich włosów jest szczególnie istotna, kiedy zabieramy naszego Yorka na wystawy. Wtedy musimy zadbać o zachowanie prostości oraz odpowiedniego blasku. Ważny jest tutaj zakup grzebienia lub szczotki, najlepiej metalowych, oraz zaopatrzenie się w dobry szampon dla psów. Niektórzy zalecają stosowanie olejków ułatwiających rozczesywanie. Jeśli chodzi o uzębienie Yorka, to rasa ta posiada skłonność do tworzenia się kamienia nazębnego. Należy temu zapobiegać poprzez stosowanie specjalistycznych past do zębów oraz odpowiednich szczoteczek. Doskonałym rozwiązaniem są także zabawki, które podczas gryzienia ich przez psa, czyszczą jego zęby i masują dziąsła. Są całkowicie bezpieczne, ponieważ masujące wypustki są zazwyczaj wykonane z miękkiego kauczuku. Niektóre pachną miętą, co dodatkowo odświeża oddech naszego czworonożnego przyjaciela.

Psy yorki – Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Jeżeli nasz York ma już pół roku, wybierzmy się z nim do weterynarza, który nie tylko oczyści zęby z kamienia, ale także sprawdzi stan mleczaków. Niestety nie wypadają one same, a ich pozostawienie może spowodować deformację zgryzu oraz sprawić ból psiakowi. Mniej więcej w momencie pozbywania się mleczaków, powinniśmy zaszczepić Yorka przeciwko wściekliźnie. Kupując kilkutygodniowego szczeniaka, dowiedzmy się, czy posiada potrzebne szczepienia. Jeśli nie, natychmiast je wykonajmy. Psiaki te szczepi się między innymi przeciwko nosówce i żółtaczce. Dokładny terminarz wszystkich obowiązkowych szczepień poda nam weterynarz. Musimy dbać o zdrowie naszego podopiecznego. W przypadku tej rasy koniecznie zwróćmy uwagę na uszy i stawy. Istotne jest systematyczne przycinanie włosów, które mogą wchodzić do ucha i powodować dyskomfort. Ponadto strzyżemy włosy rosnące naokoło oraz czyścimy uszy naszego pupila.

Trzeba również uważać na tzw. „skórzane uszy”, czyli brak włosów i ciemna barwa z dodatkiem tłustawej wydzieliny. Na forach internetowych hodowcy wymieniają się sposobami na pozbycie się „skórzanych uszu” u swoich ulubieńców, warto jednak zgłosić się z tym problemem do weterynarza, który udzieli profesjonalnych wskazówek. Bądźmy czujni na temperaturę ciała psa, która staje się groźna osiągając około trzydzieści dziewięć stopni. Alarmujące są także biegunki, wymioty, brak apetytu czy wrażenie, że nasz czworonożny przyjaciel jest smutny i osowiały od dłuższego czasu. Yorki często mają uszkodzone stawy. Występującym problemem jest zwyrodnienie stawu kolanowego. Wiele psiaków cierpi na zwichnięcie rzepki. Jeśli nasz pupil kuleje i widzimy, że chodzenie sprawia mu problem, konieczna jest wizyta u profesjonalisty. Może okazać się, że psiaka czeka operacja.

Piesek york – Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Yorki są pojętne i szybko się uczą. Wychowanie psiaka nie powinno więc stanowić problemu, jeśli poświęcimy mu trochę uwagi i cierpliwości. Pamiętajmy, że tresura musi być połączona z zabawą, aby być dla zwierzaka atrakcyjna. Warto też zaopatrzyć się w psie ciasteczka lub specjalistyczną zabawkę, którymi nagrodzimy Yorka za postępy w treningu i wykonywanie naszych komend. Zadbajmy o to, aby nasz psiak nie nudził się podczas szkolenia i zapoznajmy się z zasadami amatorskiej tresury. Wtedy przyniesie ona oczekiwane efekty, a przebywanie z naszym ulubieńcem będzie czystą przyjemnością.


Tematy na forum dyskusyjnym:

Yorkshire terrier biewerOd kilku lat hoduję właśnie tę odmianę yorka. Yorkshire terrier brewier jest rasą nieoficjalną, ponieważ nie została uznana przez…

Yorkshire terrier cenaWszystko zależy od rodzaju hodowli, polecam Ci tę legalną. Z tego co widziałam ostatnio w Internecie, cena yorskire-terriera waha się między…

Yorkshire terrier szczeniakZe względu na swoje niewielkie rozmiary, delikatną strukturę i osobowość, york nie będzie dobrym pomysłem dla rodzin z bardzo małymi…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *