Kot brytyjski krótkowłosy – charakterystyka

Na świecie istnieje wiele różnych gatunków kotów. Przeciętnie ludzie znają jedynie dachowce i persy. Jest natomiast cały szereg innych, pięknych ras. Warto je poznać, szczególnie jeśli planujemy zakup i hodowlę kota. Według powszechnej opinii wszystkie koty dużo śpią, wylegują się, lubią być głaskane, ale jednocześnie są niezależne i chadzają własnymi ścieżkami. Natomiast z kotami jest tak samo jak z psami. Każda rasa kota posiada specyficzne dla siebie cechy. Jedną z tych pięknych kocich ras jest kot brytyjski krótkowłosy. Kot brytyjski krótkowłosy jest to jedna z kocich ras. Według legendy koty te wywodzą się od kotów, które sprowadzili do Wielkiej Brytanii rzymscy legioniści, aby walczyć ze szczurami. Jednak jest to historia niepotwierdzona do tej pory. Prawdą jest natomiast, że w trakcie II wojny światowej koty te były zagrożone wyginięciem. Dopiero od 1950 roku hodowcy postanowili wzmocnić ich populację poprzez krzyżowanie z persem niebieskim.Koty te zazwyczaj mają krótką, gęstą i miękką sierść. Jest to jeden z największych kotów krótkowłosych, gdyż jego waga wynosi od dziewięciu do czternastu kilogramów. Koty brytyjskie wyglądają na grubsze niż w rzeczywistości, ponieważ mają krótkie nogi. Posiadają także krótką szyję z wyraźnymi policzkami. Ich uszy są zaokrąglone na końcach i szeroko rozstawione. Oczy mogą mieć różny kolor: pomarańczowy, zielony, złocisty, turkusowy lub niebieski.Charakter tego kota jest zazwyczaj łagodny i zrównoważony. Są to koty na ogół towarzyskie. Ponadto są raczej ciche. Co jest szczególnie ważne dla hodowców- nie mają problem z akceptacją innych kotów. Mają pewne cechy typowe dla psów, jak na przykład przywiązanie do właściciela. Warto jeszcze nadmienić, że koty te nie będą czuły się dobrze w domach osób, które prowadzą bujne, towarzyskie życie, lubią wiele zmian i często urządzają imprezy. Koty te będą zadowolone w domach cichych i spokojnych.

Na początku warto powiedzieć, że sierść kota brytyjskiego krótkowłosego nie trzeba codziennie szczotkować, jak u normalnych kotów, lecz wystarczy raz w tygodniu wyczesać martwą sierść, koniecznie gęstym grzebieniem. Jednak w kwestii szczotkowania tych kotów hodowcy mają bardzo podzielone zdania. Niektórzy są przeciwni szczotkowaniu, gdyż według nich prowadzi ono do regularnego usuwania podszerstku, który to właśnie nadaje Brytyjczykom specyficzną fakturę sierści. Oprócz szczotkowania należy pamiętać, jak w przypadku każdego kota, o regularnym przycinaniu pazurków. Ponadto należy kontrolować stan uszu i zębów. Istotne jest także, aby pamiętać o tym, że koty, które wspinają się na drapki nie powinny mieć przycinanych pazurków, gdyż może to spowodować utratę bezpiecznego kontaktu z podłożem.Ważne jest także, żeby pamiętać o odmiennych niż pozostałych kotów wymogach żywieniowych kota brytyjskiego. Wynikają one nie tylko z jego stylu życia i odmiennej od wielu ras sierści, ale także bezwzględnej mięsożerności całego gatunku. Dlatego należy dążyć do podawania karm o możliwie pełnym składzie obejmującym zarówno wymagane składniki podstawowe jak i witaminy oraz mikroelementy. Warto nadmienić, że na rynku istnieje już dość wiele dobrych rodzajów karm suchych, odpowiednich dla tej rasy. Jednak warto pamiętać, że korzystanie ze specjalnych dodatków żywieniowych jest zawsze wskazane. Niezwykle istotne jest, aby pamiętać, że nawyki żywieniowe u wszystkich kotów kształtują się przez około sześć pierwszych tygodni życia. Niestety, potem bardzo trudno jest je zmienić i nauczyć naszego kota jedzenia innego pokarmu. Dzisiaj dużo hodowców podaje kotom wodę, do której powinny mieć one stały dostęp. Wbrew stereotypom mleko i wszelkie jego pochodne nie są wcale dla kotów wskazane. Badania wykazały, że bardzo wiele kotów wskazuje mniej lub bardziej nasilone reakcje alergiczne na jego składniki.

Brytyjski kot krótkowłosy ze względu na swoją niepospolitą urodę występuje w wielu reklamach i książkach. Zapewne każdy nas pamięta słynnego kota z Cheshire- jednego z bohaterów powieści Lewisa Carolla – „ Alicja w krainie czarów”. Postać kota z Cheshire wzorowana była właśnie na kocie brytyjskim krótkowłosym, ze względu na „ uśmiechnięty” pyszczek tej rasy. Tę rasę kota odnajdujemy także w Świecie Dysku Terry’ego Prachetta. W jego powieści Niania Ogg, hoduje kota Greebo, który właśnie jest kotem brytyjskim. Ponadto naszego kota możemy także zobaczyć w popularnym serialu- „ Gotowe na wszystko”. Tam ten kot wabi się Toby. Co jest szczególnie ciekawe srebrny, pręgowany kot, którego znamy z reklamy marki Whiskas jest także kotem brytyjskim.]

Co ciekawe brytyjski kot wcale nie jest najczęściej hodowany w Wielkiej Brytanii, tylko w Niemczech. Poza Europą, rasa ta jest hodowana także w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w Australii oraz w całej Rosji. Jednak brytyjskie koty krótkowłose słynne są w całej Europie i ze względu na swoją urodę oraz typowo domatorski charakter należą do najbardziej lubianych kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *