Jak wychować fretkę w domu?

Miesiąc temu odwiedziłam ciotkę. Mieszka ona w małej wiosce niedaleko Tarnowa, ma swój własny dom z dużym ogrodem i kilkoma zwierzakami. To co mnie tam najbardziej zaintrygowało to fretka, ponieważ nigdy jeszcze nie przeżyłam bliższego spotkania z tym zwierzęciem. Co ciekawe, po dłuższych rozmowach z Ciocią Agnieszką okazało się, że fretki nie są wcale takie kochane jak mi się wydawało na pierwszy rzut oka. Dowiedziałam się, iż te zwierzęta są niezależnymi indywidualistami i potrafią okazać swoje niezadowolenie. Trudno było rodzinie cioci wychować i nauczyć korzystania z kuwety fretkę.Pierwszą smutną przygodą, a za razem wybrykiem fretki było zniknięcie chomika od dwunastoletniego Mateuszka. Sprawcą zniknięcia jak się pewnie domyślacie było właśnie zwierze z rodziny łasicowatych zamieszkujące ich dom. Fretka ze względu na łowczy temperament wykorzystuje okazje by coś upolować, dlatego nie należy jej pozostawiać samej w domu wolno-biegającej. Większym problemem było nauczenie zwierzaka załatwiania swoich potrzeb do kuwety.

Początkowo wujek Łukasz chodził za fretką i ją obserwował, gdy tylko przyczajała się tyłem do kąta i podnosiła ogon, ten od razu wsadzał ją do kuwety. Co się jednak okazało, fretka wybrała sobie kilka miejsc w domu do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych i aby zapobiec ciągłym kałużom i niespodziankom kuwety musiały stanąć w kilku miejscach. Takie uczenie zwierzęcia zajęło wujostwu kilka miesięcy ale efekt jest, chociaż gdy coś pójdzie nie po myśli fretki, potrafi pokazać swoją złość i zrobić kupę na środku dywanu. Tyle się dowiedziałam z opowieści cioci Agnieszki o tych zwierzakach, ale widzę, że pomimo wielu trudności, bardzo kochają fretkę, dbają o jej zdrowie podając jej odpowiednie gatunki mięs, aby uchronić ją przed niebezpiecznymi dla jej życia chorobami.

Fretka odwzajemnia im tą miłość, poprzez wspólne zabawy. Wypuszczona z klatki wiernie jak pies chodzi za swoim właścicielem. Spodobało mi się to zwierzę, ale nie wiem czy miałabym odpowiednią ilość cierpliwości aby go wychować.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *